czwartek, 19 stycznia 2012

Granie na Fraakranie (18) - Star Wars: the Old Republic


Star Wars: the Old Republic - okładka

Zdaję sobie sprawę z tego, że najnowszy produkt mmorpg połączonych sił Electronic Arts, Bioware i LucasArts miał premierę już dość dawno, bo przecież przed świętami. Od dawna też planowałam zmierzyć się z tym tematem – nie robiłam tego, bo… grałam. Dziś jednak zostałam pozbawiona dostępu do Internetu, toteż jest szansa, że napiszę parę zdań, nim połączenie z siecią się podniesie.

Trudno było nie słyszeć o tytule Star Wars: the Old Republic. Obszerne recenzje pojawiały się w prasie jeszcze na etapie betowania, a po premierze nastąpił dodatkowy ich wysyp – i to nie tylko w pismach komputerowo-growych, bo choćby w „Nowej Fantastyce” można przeczytać opinię Łukasza Wiśniewskiego.
Mimo spóźnienia, dorzucę jednak swoje kilka groszy.

Pierwszą rzeczą, nad którą należy się zatrzymać, gdy mowa o SWtORze, nad którą również sama się zatrzymałam, podejmując decyzję o zakupie, jest cena. Cena niebagatelna, bo podstawowa wersja gry kosztuje ok. 199 zł – i niby jest w to wliczone trzydzieści dni gry, z których jednak nie dane nam będzie skorzystać, jeśli nie aktywujemy ich poprzez wykupienie kolejnych miesięcy gry – czy to za pomocą karty pre-paid (ok. 110 zł za sześćdziesiąt dni), czy też deklarując opłacanie abonamentu. W rezultacie więc na „dzień dobry” należy wyłożyć ponad trzy stówki, za które będziemy mogli pograć trzy miesiące. Niby czas długi, ale i kwota dość pokaźna.
Prawda jest taka, że cenowo SWtOR prezentuje ten sam poziom, co WoW w czasach świetności. A więc dużo, ale jednak – jak pokazała popularność wspomnianej masówki Blizzarda – do przełknięcia, jeśli tylko oferowany produkt jest dobry.
Czy Star Warsy są dobre?
Cóż – po pierwsze: na litość wszystkich bogów – przecież to Star Warsy! Za samo to mają +gazylion do zajebistości!
screen z gry - lootowanie jednej z pierwszych szych
A tak na poważnie: w istocie, klimat Gwiezdnych Wojen został w SWtORze bardzo przyjemnie oddany. Jeśli ktoś lubi ten setting, nie powinien mieć powodów do narzekania: są miecze świetlne (robią, naturalnie, charakterystyczne *bzzt bzzt*), blastery, statki kosmiczne, w kantynach rozlega się podobnie wieśniacka muzyka, jak w lokalach widzianych w filmach, graczowi przyjdzie zwiedzić wiele miast i bezdroży, są różnorodni obcy, jest też wpleciony całkiem potężny ładunek fabularny, który pozwala bez reszty zatopić się w tym świecie, szczególnie jeśli miało się do czynienia z KotORami, bo pojawią się znajome historie i postacie.
W ogóle część fabularna stanowi naprawdę mocną stronę gry: dla każdej klasy przewidziano osobny wątek, który jest najważniejszym czynnikiem w rozwoju postaci. To od postępu w questach klasowych, a nie od jako takiego poziomu zależy, czy postać dostanie własny statek kosmiczny i na jaką planetę przyjdzie jej się udać. W trakcie wypełniana tych misji dostajemy również towarzyszy – różnych oczywiście w zależności od klasy.
Przy okazji towarzyszy zresztą rzuciło mi się po raz pierwszy pewne rozdarcie SWtORa między tradycyjną grą cRPG a MMO. Już tłumaczę, o co mi chodzi: jeśli czynię postępy w „swoim” wątku i dostaję w końcu, dajmy na to (żeby nie robić spoilerów), Stefana (jakkolwiek obecność towarzyszy, z którymi nabija się reputację, jest bardzo fajna), to wszystko wygląda w porządku – ale tylko do momentu, w którym dostanę się do większej grupy i, nie dajcie bogowie, spotkam innych graczy, którzy bawią się tą samą klasą. I też mają swoich Stefanów. I nagle to zaczyna wyglądać absurdalnie – atakują klony, będą nas miliony. Obecność na przykład takich czterech Stefanów w jakiś sposób rozbija ten nastrój, zbudowany wokół dotychczasowego wątku. Moim zdaniem niezłym rozwiązaniem byłaby tu możliwość zmiany towarzyszowi imienia. Wtedy co prawda wciąż inni gracze mieliby towarzyszy przynależnych do tej samej rasy, co mój Stefan, ale przynajmniej nazywaliby się inaczej i nie miałabym wrażenia, że ktoś mnie tu wkręcał, że jestem taka jedyna i super, i niepowtarzalna (co zresztą troszeczkę mnie boli, że od samego początku jesteśmy tacy super i ratujemy świat, nie mając praktycznie etapu bycia małym wieśniakiem, który co najwyżej może skoczyć po piwo dla jakiegoś Hutta, bo do niczego więcej się nie nadaje).
screen z gry - space combat, jedna z wielu
W ogóle z radością powitałabym nieco więcej phasingu (erp… nie wiem, jaki jest odpowiednik „fejzingu” po polsku…) – bo nazbyt często gracz ma do czynienia z sytuacją, w której ocalił świat przed zagładą, rozbił ze cztery gangi i nakarmił głodne dzieci w Etiopii, ale jedyny ślad tych wszystkich dokonań to podziękowanie od questgivera, bo wszystko wokół wygląda dokładnie tak jak przedtem. Bezsens czegoś takiego zrozumiał Blizzard i wprowadził całkiem dużo phasingu. Bioware może się nauczy.
Ratuje sytuację nieco fakt, że co bardziej spektakularne wydarzenia rozgrywają się w tak zwanych story areas. Są to jakby instancje, do których wstęp najczęściej jest tylko raz – tam dokonują się największe przełomy fabularne. Niestety, znów: to, co rozegrało się wewnątrz takiej story area, często nie ma odbicia w tym, co się dzieje na zewnątrz. Przykład – może trochę zmyślony, ale ilustrujący, co mam na myśli: jestem w szemranej dzielnicy, gdzie grasują bandyci. Przedzieram się przez nich z moim mieczem świetlnym, wchodzę do story area i rozmawiam z szefem bandytów. Zaprzyjaźniam się z nim, on mi mówi, że okej, od tej pory będziemy się loffciać. I tu byłby dobry moment, żeby zrobić phasing. Tymczasem wychodzę z tej zamkniętej strefy, a na zewnątrz znów rzucają się na mnie bandyci. I nic nie da, że siedząc przy komputerze zakrzyknę „Hej! Wasz szef mówił, że teraz się loffciamy!” – na mieście po prostu nic się nie zmieniło. Szkoda.
Skoro już jestem przy wadach gry, pojadę z rozpędu i po innych: ot, choćby błędy. Tych jest naprawdę dużo. Nie mówię tu nawet o tych najdrobniejszych , czyli dość częstej możliwości utknięcia w jakimś miejscu – bo to jest wyjątkowo fajnie rozegrane: zamiast (jak w WoWie) pisać w tej sprawie ticketa do game mastera i czekać może pół godziny, może trzy minuty, a może dwa dni na odpowiedź, klikam w pomocy w przycisk „stuck” i automatycznie przerzuca moją postać do miejsca, z którego mogę się wydostać. Bardzo mi się to spodobało.
screen z gry - rozmowa
Nie zmienia to faktu, że w grze jest sporo błędów. Jedne są pierdółkami, które najwyżej nieco irytują, ale w sumie na nic nie mają wpływu – ot, NPC mówi, a nie ruszają mu się usta albo w danym rejonie wszyscy komputerowi „statyści” mają identyczny wygląd, jakby komuś nie chciało się robić kilku różnych modeli. Ale są i inne błędy, utrudniające wykonywanie misji – mam tu na myśli kwiatki typu konieczność walki z mobem, z którym teoretycznie walczyć nie powinniśmy, ewentualnie powinniśmy, ale nie w tym momencie, od czasu do czasu niektóre potworki robią nam brzydkie „evade” i tak dalej. Ogólnie błędów, jak wspomniałam, jest dużo. Pocieszam się, że bądź co bądź to dopiero początek i że jeszcze wszystko mogą ponaprawiać. Kolejne łatki do gry pojawiają się dość często (choć – i tu kolejny minus – nie zawsze jest satysfakcjonująco szczegółowa rozpiska, co dana łatka w ogóle łata), więc powinno być coraz lepiej.
Dużo bardziej od błędów, denerwuje fatalna optymalizacja silnika. Grafika w SWtORze nie jest jakaś orgazmicznie realistyczna czy szczegółowa. Jest w porządku, ładna, naprawdę mi się podoba, acz – jak to w masówce – z racji swej masówkowości taka gra nie może być przegięta, bo nie chodzi o to, żeby mogli grać tylko ludzie ze sprzętem za kilka tysięcy, czyż nie? A jednak, mimo że Battlefield 3 ani Batman: Arkham City to nie jest, naprawdę niezłe komputery (na których wyżej wymienione gry śmigają bez problemu) dławią się na SWtORze, rzężą i gotują procesory. Musiałam srodze obniżyć ustawienia grafiki (choć, szczerze mówiąc, nie zauważyłam za bardzo różnicy…), a wciąż są problemy. I jeśli tego twórcy gry nie poprawią, bardzo czarno to widzę. Bo naprawdę: w ogóle nie widać, CO tam tak makabrycznie obciąża sprzęt.

screen z gry - mój najpierwsiejszy speeder
Ale żeby nie było, że tylko marudzę: są fajne, ciekawie rozegrane rzeczy. Począwszy od podziału na dwie strony konfliktu, który wcale jeszcze nie decyduje, czy nasza postać będzie zła czy dobra, bo nawet jeśli wybierzemy rebeliantów i rycerza Jedi, wciąż możemy dokonywać wyborów, które zapewnią nam nieprzerwany strumień ciemnych punktów Mocy (i, co jeszcze lepsze, możemy wyłączyć sobie wyświetlanie informacji, jaka wypowiedź przyniesie nam jakie punkty, dzięki czemu gramy bardziej w zgodzie z własnymi upodobaniami, nie sugerując się Mocą), a skończywszy na craftingu. W SWtORze gracz nie musi aż tak przejmować się lataniem po krainach i zbieraniem surowców – ma, oczywiście, również taką możliwość, ale to tylko część zabawy. Craftingiem bowiem zajmują się towarzysze. Wysyła się ich (za niewielką opłatą) na różnorodne misje, z których ci przynoszą suweniry: surowce i prezenty. Potem z uzbieranych surowców mogą coś produkować, a co – to już zależy, oczywiście, od wybranych profesji. Ja muszę powiedzieć, że bardzo mi takie rozwiązanie przypadło do gustu.

Jeszcze bardziej przypadły mi do gustu bitwy w kosmosie. Odbywają się na podobnej zasadzie co misje w story areas, czyli jesteśmy tylko my, nasz statek i moby. Bitwy można powtarzać do upadłego i stanowią całkiem niezłe źródło dochodu, w dodatku są po prostu fajne i dają wiele radochy. W dodatku codziennie mamy powtarzalne questy na odbycie poszczególnych lotów, co stanowi fantastyczny zastrzyk zarówno gotówki, jak i punktów doświadczenia.

Z przykrością muszę stwierdzić, że nie mam większego pojęcia, jak przedstawiają się jakieś areny pvp – wiem tylko tyle, że są. Jednak ten rodzaj rozgrywki nigdy mnie nie interesował, toteż nawet nie sprawdzałam tego w SWtORze.

Z mojego punktu widzenia, gdyby wykluczyć błędy, zoptymalizować silnik i, ewentualnie (nie jest to konieczne, ale byłoby mile widziane) dodać więcej phasingu, gra byłaby niemal doskonała. Zarówno fabularnie, jak i wizualnie przywodzi na myśl stare, dobre KotORy. To właściwie taki KotOR z lepszą grafiką i opcją multiplayera. Czyli dla mnie rewelacja. I wtedy bez mrugnięcia okiem zgadzałabym się na tę cenę. Skoro zgadzałam się na nią przy WoWie, to tu tym bardziej (czuję się duchowo jednak o wiele bardziej związana z Gwiezdnymi Wojnami niż z Warcraftem), jeśli poziom dopracowania byłby taki jak w tej pierwszej grze. Na razie jednak sporo SWtORowi do tego poziomu brakuje. Ale chętnie dam nowemu mmorpg szansę – może po paru miesiącach się „dotrze” i będzie cudeńko.
To znaczy cudeńko, jeśli ktoś ma takie wymagania jak ja: czyli właśnie cRPG z bardzo elastyczną opcją multiplayera (świetnie rozegrane grupowe dialogi!). Ale mimo wszystko bez szczególnego nacisku na ten element „massive”.
Niemniej, nawet na chwilę obecną, mimo wymienionych mankamentów, uważam, że Star Wars: the Old Republic to kawał naprawdę dobrej roboty i zapewnia masę bardzo przyjemnie spędzonego czasu. Za dodatkowe potwierdzenie niech posłuży właśnie fakt, że dopiero teraz o tej grze piszę. Wcześniej byłam zbyt zajęta – graniem (a, co zabawniejsze, równolegle rozstałam się na czas bliżej nieokreślony z WoWem, królem mmorpg). Błędy czy nie, to świetnie zrealizowane Star Wars!

Długo wahałam się nad oceną – wreszcie daję 8/10. Mam nadzieję, że za jakiś czas będę mogła podnieść ją o oczko-dwa wyżej.


10 komentarzy:

 1. SWtOR... Skyrim ku*wa! A tak na poważnie, nie rozumiem tego, jak można kupić grę i jeszcze płacić za to, żeby w nią grać. Dla mnie to całkowity bezsens... I to w dodatku niemałe pieniądze, jak sama mówisz.
  Nawet jakbyś dała temu 10/10 i znak jakość (to z cda :D), to bym się tym nie zainteresował...
  Recka fajna, choć może nieco chaotyczna, ale może wymyślam :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale to jest całkiem proste: w mmorpga z abonamentem grasz bez porównania dłużej. Wezmę tu przykład WoWa: owszem, płaciłam ok. 40zł miesięcznie. Tylko że 40zł to nie jest wygórowana cena za grę, a większość tytułów w miesiąc można przejść z palcem nie powiem gdzie. Zamiast więc kupować co miesiąc inną grę, nierzadko dużo droższą, niż 40zł, mam jedną, która - być może - zajmie mi kilka lat. To wcale nie wychodzi tak drogo, jeśli się zastanowić. ;)
  Ofkoz nie każdemu to pasuje, bo co jeśli np. przez dwa tygodnie nie będę w ogóle grała? Abonament leci. Dlatego taki zakup trzeba przemyśleć i nie zawsze się to sprawdza. Ale u mnie to raczej działa. ^^

  A recka mega chaotyczna, jak to moje recki. xD

  OdpowiedzUsuń
 3. No właśnie, problem tych gier z abo to to, co napisałaś, kupisz, musisz grać. A druga sprawa, że jest wiele gier, które też mają tryb online, a nie trzeba płacić. Przykład z życia? Battlefield 2. Kupiłem za niecałe 30zł, bo już długo po premierze, a grałem półtora roku w klanie i było mega. A i żeby kilka lat w jedną grę grać? Dla mnie to niewykonalne, nie mam tyle zaparcia, by przy jednym tytule tyle czasu spędzić ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. No tylko dla mnie to nie jest problem, bo nie gram z przymusu, a z chęci. ;) Jak się zaczyna odczuwać przymus - prosta sprawa. Robisz przerwę w płaceniu, aż chęć wróci. ;] No i jednak tryb online w takim Battlefieldzie zupełnie inaczej wygląda, niż w mmorpg. :)

  "A i żeby kilka lat w jedną grę grać? Dla mnie to niewykonalne, nie mam tyle zaparcia, by przy jednym tytule tyle czasu spędzić ;)" - i tu jest pies pogrzebany. ;) Mi się podoba opcja wkręcenia się w dany setting na dłuższy czas.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż, o gustach się nie dyskutuje :)

  btw, masz pw na craiisie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. (pffft, spamuję na własnym blogu...)

  Nieprawda, nie mam. ;]

  OdpowiedzUsuń
 7. A to ja pocisnę kilka rzeczy, które mnie osobiście drażniły.

  1. Optymalizacja - no jakby nie patrzeć - leży ;| Battlefielda 3 na całkiem ładnych detalach był płynny, a tutaj gra potrafi mi przycinać ni z tego, ni z owego. Gdyby było to uzasadnione dogrywaniem jakichś imba tekstur - to bym rozumiał, ale: tekstury są poprawne. Jest ładnie i tyle. Żeby było śmieszniej, w wielu miejscach stareńki przecież WoW wypada znacznie lepiej :D Chociażby animacja ruchu, wody, czy wygląd naszych avatarów.
  Co gorsze, czas oczekiwania na załadowanie gry jest również zdecydowanie za duży.

  2. Troszeczkę za dużo biegania po sznurku. Za mocno mam ograniczone dokąd mogę pójść a dokąd nie. Jak ląduję na planecie to oczekuję, że sam wybiorę sobie jak i dokąd dotrę. Tymczasem tutaj ląduję i od razu pierwsze zlecone zadanie kieruje mnie do strefy, do której mogę się dostać wyłącznie za pomocą odpowiednika tamtejszej taksówki. Wydostać się stamtąd też mogę jedynie w taki sam sposób. Wtedy w zależności od tego, czy wykonałem jakieś zadanie czy nie, mogę polecieć do kolejnego zadaniowego bąbla, albo i nie. Bardzo ładnie to widać na Nar Shadaa. Mniej się to rzuca w oczy na planetach nie będących jednym wielkim miastem, ale tam też często jedynym sposobem na przemieszczenie się do innego bąbla jest taksówka, albo jeden jedyny przesmyk :) Brakuje mi swobody :)

  3 Bitwy w kosmosie. Ten sam problem. Nasz statek leci jak na szynach, jedyne pole manewru to wciśnięcie spacji (wtedy kręcimy się jak śrubka), albo ograniczone przesunięcia w ramach szyny. Ofkoz poza tym mamy celowniczek, który musimy lokować w nadlatujacych setkach wrogich statków. Mówię setkach, bo są ich setki, ale jednocześnie na ekranie nie widziałem ich więcej niż mniej więcej 10-12. Ot leci sobie ten nasz statek na tej szynie, a na niego falami lecą inne stateczki. I tak przez mniej więcej 5 minut(mniej więcej tyle trwa każda misja, a możliwości ukończenia jej wcześniej - nie ma). Ja wiem, że chodziło o to, żeby ten nasz statek przelatywał tuż przy wrogich niszczycielach, krążownikach, ocierał się antenkami o meteoryty, żeby było efektownie. Wrogie statki giną od strzału-dwóch, a celuje za nas i tak komputer. Pewnie stąd ich liczba, bo inaczej byłoby nudno. Ale chciałoby się dostać tam większą swobodę. Gdyby był to fragment przestrzeni i nie lecielibyśmy po szynie, to ilość wrogich statków, można by zmniejszyć i to solidnie, uniki miałyby sens, a przelot przed gwiezdnym niszczycielem byłby wyzwaniem ^^ A i dać możliwość samodzielnego skoku w nadświetlną :D Tak jest troszkę nudnawo po kilku przelotach, a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 8. 4. PvP. Liznąłem, żeby zobaczyć co to i znów kilka uwag. Zdaje się punkty dostaje się głównie za zabójstwa wrogich graczy. To dość durne, bo eliminuje z gry każdą klasę leczącą. Taki leczący Jedi ma marne szanse na ubicie kogoś w ogniu walki, a tylko dzięki niemu drużyna jest w stanie przeżyć:) Tu minus. Plus za wyrównywanie statystyk graczy z różnych poziomów. Dzięki temu grając z graczami przewyższającymi mnie o dobre 20 poziomów byłem w stanie coś ustrzelić, minus za brak informacji, jak w takim układzie sprawdza się bonus do statystyk z posiadanego sprzętu? Bo niby wyrównywanie jest, ale nie raz nie dwa zauważyłem, że drużyny, które miały tę przewagę poziomów roznosiły przeciwników jak chłop gnój po polu. Może by tak zostawić wyrównywanie, ale wprowadzić zakresy poziomowe? Bo ja na chyba 15-16 poziomie zetknąłem się z 41.
  Same bitwy klasyczne piu piu. Jest wersja biegania za flagą(Huttball), jest przejmowanie i próba utrzymania baz(tutaj chyba wieżyczek laserowych). W sumie to co wszędzie tylko inne dekoracje:)

  5. Dialogi są bardzo fajne. Mniejsza o to o czym są, bo spora ich część jest według schematu: Idź do, tam zabij/zniszcz/przełącz X, bo inaczej nastąpi rewolucja/epidemia/wybuch, co zniszczy nasze rządy/planetę/sektor.
  Fajne jest to, że nasz kompanion potrafi się w czasie tych rozmów wtrącić ze swoim zdaniem, że jak się gra z innym człowiekiem to ma się kilka sekund na wybranie jednej z 3 możliwości poprowadzenia rozmowy, a potem komputer losuje czyja wypowiedź pchnie rozmowę naprzód. Fajne jest kiedy możemy nie tylko odpowiedzieć, ale i przylać rozmówcy, czy też wręcz przeciwnie obronić go przed atakiem. Fakt mało troszkę tego jest, ale coś się zawsze znajdzie.

  6.Jeszcze jedna rzecz odnośnie jasnych i ciemnych punktów mocy. Obecnie jest tak, że w zależności o tego jak bardzo jesteśmy świetliści, bądź ciemni (^^) to taki sprzęt możemy sobie zakupić. Słowem im mocniej się trzymamy jednej strony, tym lepiej, bo tym mocniejsze w statystyki ubranka/branie możemy sobie kupić. Jak na razie kompletnie nie opłaca się grać w zgodzie z własnym sumieniem, za to wiele osób gra na statystyki. Kicha, moje postacie są mocno neutralne z delikatnym wychyleniem w jasną bądź ciemną stronę w zależności od tego kim gram. Bajeranckie pancerzyki dla mojego łowcy Nagród będą niedostępne :( Acz podobno twórcy zauważyli problem i nad nim pracują :D

  Oj chyba przegłem z objętością, musiałem podzielić o.O

  OdpowiedzUsuń
 9. Grałem u przyjaciółki i muszę przyznać, że na pierwszy rzut oka jest całkiem fajnie :) Ale jak na razie nie mogę sobie pozwolić na taki wydatek :

  OdpowiedzUsuń
 10. Ulvie:

  ad. 2: po sznurku może i się nieco biega, ale na razie aż tak mi to jeszcze nie przeszkadza. A może będą jeszcze dorabiać questy i lokacje - o ile kojarzę, w ostatnim patchu coś było dodane? A to, że niektóre miejsca są odcięte od reszty planety i dostęp tam jest tylko taksówką, akurat zupełnie mi nie przeszkadza. Skoro masz jakąś tajną organizację czy otoczony przez wroga obóz, to trudno, żeby prowadził tam deptak. :P

  ad. 3: bitwy w kosmosie mi się akurat bardzo podobają. ^^ Jakby mi jeszcze dorzucili całkowitą swobodę w sterowaniu, to bym zakwitła, a nie zrobiła Nez Peron Sweep. No, albo bym omijała wszystkie meteoryty, a wtedy faktycznie wszystkie bitwy zrobiłyby się monotonne, bo po prostu bym leciała boczkiem. xD Tak jak jest, mi odpowiada. Zanim nauczę się swobodnie śmigać między przeszkodami (wcale nie ma tylko świderka - masz możliwość gibnięcia się w prawo, lewo, w górę i w dół), mam już kolejną bitwę dostępną. A nawet jak się nauczę już tych poprzednich, to dochodzą mi nowe bonusy. Tym sposobem przecież póki co jeszcze nie udało mi się zrobić najnowszego bonusu z tego początkowego eskorta. Znaczy może jak już wyleveluję trzecią postać i natrzaskam się tych walk w kosmosie pierdylion, to w końcu uznam, że są za łatwe i nudne, ale póki co są bardzo miodne - jedno, czego żałuję, to że są jednoosobowe. Fajnie by było mieć coś takiego grupowego. :) Ale może jeszcze dodadzą kiedys^^ A już to, że są różne statki, bardzo mi odpowiada. :D

  Z resztą punktów się zgadzam bądź nie mam zdania ;) (np. PvP)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...